Šaltuoju metų laiku uždarose ir prastai ventiliuojamose patalpose labai dažnai ant langų kaupiasi kondensatas, ant sienų ir palangių atsiranda pelėsis, nuolatos juntamas šaltis nors temperatūra nėra žema. Pagrindinė kondensato ir pelėsio atsiradimo priežastys yra per didelė patalpų drėgmė viršyjanti rekomenduojamą maksimalią 60% santykinio drėgmės lygio normą. Drėgmės lygį efektyviai gali sumažinti oro sausintuvai, kitaip vadinami drėgmės surinkėjai, rinkdami perteklinę drėgmę ir taip spręsdami pelėsio sukeliamas problemas.
Skirtingoms paskirtims yra naudojami skirtingi oro sausintuvai. Namuose naudojami drėgmės surinkėjai būna nedideli, mažesnio galingumo ir gražesnės išvaizdos, tuo tarpu rūsio, garažo ar sandėlio patalpoms skirti sausintuvai būna mechaniškesni, atsparūs temperatūrų pokyčiams, gali veikti labai ilgą laiką be perstojimo. Pramonėje, statybos darbuose bei baseino patalpose naudojami kur kas didesnio našumo drėgmės surinkėjai. Siekiant sausinti orą erdvėse, kur temperatūra yra žemiau 00C arba norint pasiekti žemesnį negu 10 proc. drėgmės lygį naudojami absorbciniai pramoniniai oro sausintuvai. Šie įrenginiai nerenka kondensato, o drėgna ir karšą orą išpučia laukan į patalpą grąžindami tik išsausintą orą. Vykdydami statybos darbus klientai neretai įsigyja naudotus oro sausintuvus. Jeigu planuojama naudotis oro sausintuvu ilgesnį laiką, šis sprendimo būdas yra pigesnis negu įprasta statyboms skirto drėgmės surinkėjo nuoma arba naujo įrenginio įsigyjimas.
Žmonės būdami namuose ir normaliai gyvendami patys sukuria papildomą drėgmę: prausdamiesi po dušu ar vonioje, skalbdami drabužius ir po to juos džiovindami, ruošdami maistą, kvėpuodami (!), grįždami namo lietuje sušlapusiais rūbais ir t.t. Įprastomis sąlygomis 4 asmenų šeima vidutiniškai per parą sukuria apie 12l vandens, o jeigu namuose papildomai yra laikomas nemažas akvariumas, tai drėgmės išskyrimas gali padidėti labai žymiai. Neturint pastoviai ir efektyviai veikiančios ventiliacijos visa sukuriama drėgmė lieka vidaus patalpose.
Dėl šalto oro langų ir išorės sienų paviršiai taip pat atvėsta, o ore esančiai drėgmei kontaktuojant su šaltais paviršiais atsiranda kondensatas. Kai siena ar palangės būna nuolatos drėgnos, atsiranda tinkamos salygos veistis pelėsiui. Normalus, pagal higienos normas rekomenduojamas vidaus patalpų santykinis drėgmės lygis yra nuo 40 iki 60 proc. Jeigu drėgmės lygis viršyja 60 proc. ribą, atsiranda labai palankios sąlygos veistis pelėsiui. Drėgmės lygį patikrinti galite įsigyję paprastą drėgmės matuoklį kitaip vadinamą drėgnomatį
Praveriant langą ir vėdinant patalpas galima sumažinti drėgmės lygį, tačiau tai reikia daryti nuolatos ir ilgą laiką. Trumpas lango prevėrimas 2-3 kartus per dieną drėgmės, kondensato ir pelėsio problemos tikrai neišspręs. Pasirinkus mažinti drėgmės lygį vėdinant patalpas reikia įvertinti keletą iš to kylančių niuansų:
Ar norėtumėte, kad šalto oro srovė visuomet judėtų po jūsų patalpas?
Kiek pabrangs šildymo sąnaudos, kadangi pastoviai reikės šildyti vėsų lauko orą bent iki 20°C temperatūros ir vėl išmesti jį laukan?
Ar iš tiesų Jūsų namiškiai bus pasirengę žiemos metu atidarinėti langus (nusimaudžius, miego metu, ruošiant maistą, padžiovus skalbinius ir t.t.)?
Jeigu lyginami elektriniai įrenginiai renkantys kondensata, tuomet jie nesiskiria niekuom. Tai tiesiog skirtingai taikomas įrenginio pavadinimas tarp skirtingų pardavėjų (pvz. automobilis ir mašina). Oro sausintuvas arba drėgmės surinkėjas yra populiariausi terminai apibūdinant šio tipo įrenginius, tačiau kai kurie pardavėjai naudoja ir tokius terminus: drėgmės sugėrėjas, drėgmės sugertuvas, drėgmės surinktuvas, oro sausintojas ir t.t. Lietuvių kalboje terminas „oro sausintuvas” yra teisingiausias apibūdinant šio tipo įrenginius.
Rinkdamiesi oro sausintuvą įvertinkite plotą kurį norite sausinti ir drėgmę sukeliančius šaltinius. Dauguma oro sausintuvų turi nurodytą preliminariai aptarnaujamą plotą. Oro sausintuvai skiriasi savo našumu (kaip greitai gali surinkti perteklinį drėgmės kiekį), triukšmo lygiu, elektros energijos sąnaudomis tam pačiam surinkto vandens kiekiui, veikimo temperatūros diapazonu, išpučiamo į patalpą oro sušildymu ir įvairiomis papildomomis funkcijomis.